Skip to main content

Tenhle chodník, kterým projdou denně tisíce lidí cestou od metra do Centra Černý Most, je ostudou Černého Mostu mnoho let. Jako mnoho věcí na Černém Mostě byl na začátku vcelku bohulibý záměr. Tahle spojka totiž v návrhu sídliště vznikla dříve, než se někomu o nákupním centru na Čerňáku vůbec zdálo. Hlavní chodník navíc měl být na druhé straně ulice Bryksovy – tam co je nyní zelená plocha a bývají cirkusy.

Na tomto pozemku totiž měla stát velká administrativní budova a před ní měl vést kapacitní chodník. Kvůli nedořešeným restitucím se tahle stavba nakonec nerealizovala, a malá spojka pro pěší se stala hlavní tepnou spojující klíčová místa sídliště.

O rekonstrukci chodníku do podoby, kdy bude šířka vyhovovat provozu a kočárky nebudou narážet do sloupů veřejného osvětlení, usiluju od doby, kdy jsem se stal starostou.

Po dlouhých hledáních pod koho vůbec chodník patří, kdo má rekonstrukci připravit, jednání s dopraváky, správci sítí a majetkovým odborem magistrátu, vznikl první projekt v roce 2017.

Rekonstrukce chodníku se může na první pohled jevit jednoduše – prostě se rozšíří doleva i doprava bude hotovo. Jenže zrada je pod zemí. Vedení kolektorů, propojení inženýrských sítí, výduchy. To vše nakonec znamená, že z „jednoduchého“ rozšíření je akce vybudován nového chodníku v trochu jiné trase.

Finální schéma

Následně byl projekt zařazen do bezpečných přechodů BESIP a projekt rozšířen i o nové řešení přechodu a přilehlé křižovatky. Projekt má všechna potřebná povolení, od letoška i zajištěné financování z magistrátu, a bude jej budovat Technická správa komunikací – jako správce chodníků. Realizace se opět zpozdila kvůli koordinaci s probíhající rekonstrukcí terminálu Černý Most a nyní, snad již určitě, by měla proběhnout na jaře příštího roku. Trvá to děsně, štve mě to, ale i tohle místo se konečně promění v důstojnou cestu nejen pro obyvatele Čtrnáctky.