Lehovec je sídliště, na kterém je pořád ještě vidět otisk normalizační výstavby osmdesátých let. Doby, kdy vznikaly narychlo postavené panelové domy, jedno auto připadalo na pět bytů, nákupní středisko bylo jedno pro celou oblast. Celý koncept měl svůj duch a smysl a byl doplněn o školu, školku i kulturní středisko. Následný překotný vývoj v letech devadesátých z části rozbil zamýšlenou infrastrukturu, ale bohužel nepřinesl náhradu.

Sídliště se nadechuje

Architekti sídliště vyplnili prostor leckdy svéráznými prvky bez smyslu a využitelnosti. Ocelové rošty u stromů, torza betonových laviček, klepadla koberců, pískoviště bez zázemí. To vše postupně mizí a nahrazují to nová oplocená dětská hřiště, sportoviště či psí louka. 

Revitalizací prošel rybníček v bývalém lomu v ulici Hůrská. Právě prostor mezi domy dává sídlišti toho správného ducha. Proto iniciovala Městská část projekt Revitalizace sídliště Lehovec Participace na Lehovci « Čtrnáctka podle vás (praha14.cz). Kde v několika fázích v diskusi s místními lidmi, architekty, správci sítí a dalšími vzniká plán obnovy veřejného prostoru tak, aby zásadně proměnil podobu sídliště a posunul ho do moderního zázemí a příjemného místa k žití.

I na Lehovci ale stále vzniká nová výstavba na soukromých pozemcích, kde pokud stavebník splní všechny vyhlášky a normy, má právo rekonstruovat či dostavět existující budovy. Nově tak probíhá nástavba a přestavba domků v Kukelské či výstavba bytového domu v Kardašovské – projekt pražské teplárenské  nad výměníkovou stanicí. Městská část hraje roli vyjednavače podmínek a kompromisů, avšak bez možnosti novému zahušťování zabránit.

Lehovec a doprava

Lehovec má dobré spojení MHD díky sousedící točně tramvají, autobusovým linkám k metru Hloubětín či Rajská zahrada. Postupně se podařilo prosadit nové bezpečné povrchové přechody přes ulici Poděbradská, umožňující bezbariérový přístup jak k tramvajím a autobusům, tak k prodejně potravin Penny. Tím ztratil na významu nevzhledný podchod a lidé z Lehovce získali lepší a bezpečnou cestu. Bolavým místem jsou zastávky MHD na sídlišti Lehovec – jsou staré či jim chybí přístřešky, nebezpečný přechod, nebo nepřehledná místa pro dopravu. To vše by mělo být vyřešeno již v příštím roce při plánované rekonstrukci ulice Slévačská, kdy vznikne rozšířené místo pro nové přístřešky, které nelze nyní osadit a přechod bude řešen jiným bezpečným způsobem. 

Slévačská

Parkování

Jednou z velkých potíží Lehovce je parkování. Velký počet domů a bytů na malém prostoru zákonitě vede k absolutnímu nedostatku parkovacích míst. Zejména dolní Lehovec se slepou ulicí a úzkými komunikacemi je auty doslova zavalen bez reálné možnosti nová parkovací místa kdekoliv vybudovat. Lidé parkují ve více řadách a stojí se, kde se dá. Částečnou úlevu přinesla paradoxně výstavba nového komplexu domů JRD, kde na požadavek městské části vzniklo v podzemních garážích téměř 100 nových parkovacích míst nad rámec potřeby nově postavených domů. Místa v garážích jsou i nyní zčásti volná a k dispozici, znamená to však platit měsíční poplatek.

 Na území Lehovce proběhlo několik fází hledání možností nových parkovacích míst. V ulici Vizírská jich téměř dvacet přibylo, u Nedvědické parkoviště zásadně odmítli okolní obyvatelé, v Kukelské narážíme na nedostatečnou nosnost garáží na jejichž stropech by mohly nová místa vzniknout. Další možností je menší parkovací dům v Kardašovské v místě výměníkové stanice. Poměr nákladů a přínosů je však diskutabilní a rentabilita a využití sporné. Nová parkovací místa však nedávno vznikla na točně Lehovec a pro další hledáme prostor u Slévačské. Prostor je však už velmi omezený.

Obchody a občanská vybavenost

Zázemí pro sídliště bylo vybudováno, bohužel postupně zmizelo. Dům služeb na horním Lehovci na Slévačské byl zprivatizován a developer jej proměnil na byty. V dolním Lehovci už málokdo ví, že budova současného reprostudia měla být kulturním střediskem se sálem, která ale nikdy nesloužila tomuto účelu. Jediný objekt restaurace a samoobsluhy v Kardašovské sloužil, jak byl zamýšlen ale restaurace i prodejna potravin postupně zavřely jako nerentabilní a soukromý vlastník nechává objekt přes výzvy chátrat.

Zda se uživí a funguje obchod s potravinami nezáleží až tak na městské části, ale na kupujících a prodejcích. Samoobsluha COOP před lety zavřela, protože její provoz nebyl nadále rentabilní. V okolí postupně vzniklo Penny, pak Kaufland, nakonec i ICELAND. Snažili jsme se vyjít vstříc místním tím, že městská část uvolnila prostory vedle současného komunitního centra, kde dřív byly kancelářské a obchodní plochy, a nabídli jsme je pro prodejnu potravin. Do prvních dvou zveřejněných záměrů se nikdo nepřihlásil – nepřišla žádná nabídka. Až napotřetí se našel nájemce a nyní několik let v Kardašovské prodejna potravin funguje. Jsou to bohužel jediné prostory, které městská část v této oblasti spravuje. 

Navíc někdo preferuje Kaufland, někdo Penny, někdo jezdí do Globusu. Je i na místních, jestli podpoří lokálního prodejce, nebo budou nakupovat v supermarketech.

Škola a školka 

Základní škola ve Chvaletické dlouhodobě patří k velmi dobře hodnoceným rodiči žáků i zástupci školní inspekce. Kromě skvělého vedení a pedagogického sboru se na dobrých výsledcích podílí i zázemí rekonstruovaných nízkoenergetických budov, vybavená tělocvična, školní hřiště a sportoviště ale i dobré zázemí ve školní kuchyni a jídelně.

Zkrátka a dobře. Lehovec je místo se spoustou potenciálu, jen musíme smazat tu šedou a dodat mu revitalizací dostatek barev a to zabere ještě trochu práce.