Park u Čeňku je skvělým místem pro sport, rekreaci a dokonce slouží jako kulturní zázemí. Svůj potenciál ale čerpá tak z půlky. Nechceme ale žádná revoluční řešení, je potřeba uváženě vyladit a lépe nastavit to, co funguje a s respektem k přírodě jej využívat pro všechny.

Co je potřeba?

V parku chybí sportoviště pro aktivní sport – v původním záměru byly tenisové kurty se zázemím. Rádi bychom třeba i více otevřené sportoviště – takový Pump track by se sem úplně hodil.

Chybí víc stínu pro děti a rodiče na dětských hřištích, v létě je tu opravdu horko, je potřeba přidat zastínění. Měli bychom přidat i toalety a občerstvení. I tak jsem ale rád za fungující bufet na Plechárně a stánek s výbornou zmrzlinou a občerstvením, který provozují Mikolandovi v osadě u Martiňáku.

Jak park vznikal?

Černému Mostu dlouho chybělo tolik potřebné rekreační zázemí. Sídliště kde žije téměř 30 tis, lidí bylo dlouho sevřeno silnicemi – výpadovkami a poli. První studie parku U Čeňku vznikla v roce 2007 a zahrnovala celkem čtyři etapy na celkové ploše 100 ha.

Parkovou plochu s cestami, valy a hřišti přímo u sídliště. Část s vyhlídkou, restaurací a parkovištěm východně u Ocelkovy a dvě přírodní plochy za rybníkem Martiňák směrem k Dolním Počernicím.

Projektové práce na první etapě začaly v roce 2010 a první bagry přijely na staveniště v dubnu 2014. Během jednoho roku byla vybudována cestní síť, navezena zemina z tunelu Blanka a částečně vysazeny stromy. 

Kolaudace proběhla v roce 2015 a park v září přivítal první návštěvníky. Bohužel první etapa byla magistrátem osekána realizačně na minimum a holé valy a plocha bez jakéhokoliv zázemí pro děti, sport a volný čas byla spíše ostudou, než potřebným zázemím pro obyvatele Černého Mostu. Tehdy jsem jako starosta Čtrnáctky psal primátorce Krnáčové a prosil o nápravu.

V roce 2017 navázala etapa 1b která přivedla park do současné podoby – přibyla dětská hřiště, venkovní posilovna, altán, výrazně přibyly stromy. Byly upraveny další plochy. Z projektu byl z úsporných důvodů vypuštěn val “Velryba” a tím bohužel i zmizela dynamika parku ve východní části.

V letech 2019-2021 byly postupně upraveny plochy mezi Martiňákem a Dolními Počernicemi – Etapa 2. Proti původním plánům byl daleko více akcentován přírodní ráz – luční louky, sad, meze a menší počet cest. Proběhla také úprava rybníku Martiňák – přírodní prostor pro ptáky a zvěř mezi rybníkem a golfovým hřištěm. Byl vybudován mostek a cesta, které konečně umožňují procházku okruhem kolem parku a rybníku Martiňák.

Park si našel své návštěvníky a tvoří zázemí pro lidi z Černého Mostu, Dolních Počernic ale jiných částí Prahy 14. A to nejen pro rekreaci a sport i pro kulturní akce – festivaly StopZevling, Volnofest či Strawberry fields zde mají své pevné místo. Proběhl zde i terénní závod Gladiator Race. Nebýt COVIDu byly by už i další ročníky.

A tady ještě jedna galerie. V roce 2019 studenti Fakulty architektury ČVUT zpracovali návrhy jak by mohly vypadat sportoviště na Čihadlech.